Zwolnienie z WF? NIE!

Kończą się wakacje, a rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Zaczną się zajęcia wychowania fizycznego, które dla jednych są ulubionym przedmiotem, zaś dla drugich największym problemem. Z badań wynika, że ponad 30% dzieci w Polsce nie ćwiczy na WF-ie z powodu zwolnienia lekarskiego, a nawet 75% regularnie opuszcza zajęcia na podstawie usprawiedliwień od rodziców. Rzadko jednak są to realne problemy zdrowotne. Najczęściej niechęć do WF-u wynika z obaw przed kompromitacją na forum klasy lub z powodu słabej kondycji fizycznej. Dzieci unikają biegania czy udziału w grach zespołowych, a zajęcia są często przyczyną stresu i wielu kompleksów. Młodzież idzie na łatwiznę i zamiast pracy nad kondycją i sylwetką, opuszcza lekcje, co dodatkowo pogarsza sprawę i obniża poczucie własnej wartości.

Niestety brak aktywności fizycznej u dzieci wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, takimi jak wady postawy, dolegliwości związane ze stawami, a także trudności z samodyscypliną czy nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. Około 8. roku życia dzieci zaczynają się intensywnie rozwijać. Zwłaszcza układ kostny, mięśniowy oraz stawy. W tym okresie mogą powstawać schorzenia, które w późniejszych latach będą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne są zajęcia sportowe. Najczęstsze wady kręgosłupa u dzieci to skrzywienie boczne, przy dużej deformacji zwane skoliozą oraz nadmierne pochylenie do przodu w odcinku piersiowym, czyli tzw. plecy okrągłe. Niestety mimo to wiele dzieci coraz częściej rezygnuje z zajęć WF-u za przyzwoleniem rodziców.

Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na życie młodych ludzi, ucząc determinacji samodyscypliny i zapewniając:

●       Prosty i zdrowy kręgosłup – korekta wad postawy

●       Zwiększenie się odporności organizmu

●       Nabycie umiejętności współpracy

●       Poprawienie koncentracji

●       Naukę nawiązywania kontaktów interpersonalnych

Ważne by dzieci od najmłodszych lat miały styczność ze sportem. W dobie smartfonów, laptopów i wszechobecnej elektroniki jest to szczególnie ważne. Sport odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci. Zachęcanie dziecka od najwcześniejszych lat do uczestnictwa w zajęciach WF przełoży się w przeszłości nie tylko na jego zainteresowania, ale też przede wszystkim na jego zdrowie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

YouTube