Godziny pracy Szpitala w tygodniu 11-15.05.2020
11 maja, 2020
Nowa współpraca z BKS Stal Bielsko-Biała oraz BBTS Bielsko-Biała
15 sierpnia, 2020

Kontuzja i koniec kariery sportowej? Tego można było uniknąć!

Obiecujący piłkarz, talent, wizja spektakularnej kariery. Lecąca piłka, którą chciał przejąć z taką samą determinacją jak jego przeciwnik. Wyskok po piłkę i twarde lądowanie na murawie, diagnoza lekarza – zerwane więzadła. W każdym sezonie, w każdej lidze zrywa je przynajmniej kilku zawodników. Prawie w każdej drużynie jest choć jeden zawodnik, który w trakcie sezonu doznaje takiej kontuzji.

Kontuzje są wliczone w zawód sportowca, odnieść może je każdy – zarówno zawodowiec jak i amator. W wielu przypadkach pojawiają się wskutek przemęczenia i przetrenowania.

Dbanie o zabezpieczenie mięśniowe stawu kolanowego, utrzymanie mechanizmów odpowiedzialnych za prawidłową trajektorię ruchu oraz osiowości kończyny i odpowiednią stabilizację aktywną to działania, które pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo tej kontuzji

Nie można całkowicie wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji, ale możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia poprzez m.in.:

  • właściwą rozgrzewkę,
  • prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń,
  • regenerację – odpoczynek – organizm potrzebuje czasu na regeneracja pomiędzy treningami,
  • nawodnienie w trakcie i po wysiłku,
  • kompleksowe badania lekarskie – okresowe badania kontrolne,
  • leczenie – w przypadku istniejących już zaburzeń – konsultacje ze specjalistami.

Nie ma złotego środka, dającego gwarancję prewencji przed kontuzjami. Niekiedy jest to kwestia odpowiedniego treningu. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Niezależnie od tego warto dołożyć wszelkich starań w tych obszarach, na które mamy wpływ.

Centrum Ortopedii Sportowej Szpitala św. Łukasza ma bardzo duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu kontuzji sportowych, zarówno tych powstałych w wyniku amatorskiego i rekreacyjnego uprawiania sportu, jak i leczeniu kontuzji zawodników uprawiających sport na poziomie zawodowym.

Kompleksowe podejście do zagadnień urazów sportowych, bogata wiedza medyczna i wieloletnie doświadczenie lekarzy zwiększają szanse na bardzo szybki powrót do pełnej sprawności ruchowej po ewentualnej kontuzji.

 

Podobało się? Podziel się z innymi

Facebook

YouTube