SPORT AMATORSKI

SPORT AMATORSKI

Leczenie kontuzji i urazów sportowych

Poradnia zajmuje się specjalistyczną diagnostyką i leczeniem sportowców na każdym poziomie zaawansowania. Szpital posiada nowoczesne i szerokie zaplecze diagnostyczne, włącznie z Wysokopolowym Rezonansem Magnetycznym (3.0T). W Centrum pracuje zespół kilkunastu lekarzy ortopedów i traumatologów, specjalizujących się w leczeniu pełnego zakresu kontuzji sportowych, oraz funkcjonuje Oddział Szpitalny z blokiem operacyjnym, gdzie przeprowadzane są konieczne zabiegi chirurgiczne najczęściej metodami małoinwazyjnymi.

Większość z nas odwiedza lekarzy tylko wtedy, gdy odczuwa ból lub inne nieprzyjemne objawy. Zapominamy natomiast o tym, że musimy zrobić wszystko, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Szpital św. Łukasza ma na celu pomóc Ci zachować zdrowie i być aktywnym, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, uprawiasz go od lat lub doznałeś/doznałaś urazu sportowego. Przywracamy naszym Pacjentom możliwość zajmowania się tym, co kochają w swoim życiu. Jeśli chcesz odzyskać sprawność, wykonywać codzienne czynności bez bólu lub wrócić do ulubionej aktywności sportowej, nasz doświadczony zespół ortopedów jest do Twojej dyspozycji. Kompleksowa i profesjonalna opieka ortopedyczna w połączeniu z odpowiednimi nowoczesnymi metodami leczenia gwarantuje wysoki poziom satysfakcji Pacjentów. Ludzi aktywnych sportowo, zachęcamy do profilaktycznych badań i konsultacji ze specjalistą.

Szpital św. Łukasza w Bielsku-Białej oferuje:

Konsultacje w zakresie profilaktyki urazów sportowych
Kompleksowe badania diagnostyczne
Konsultacje medyczne lekarzy specjalistów ortopedii i traumatologii
Małoinwazyjne leczenie operacyjne
Pełną opiekę pooperacyjną
Efektywny system rehabilitacji dopasowany do rodzaju kontuzji

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ CENTRUM ORTOPEDII SPORTOWEJ

Najczęstsze urazy i kontuzje w amatorskim sporcie

Osoby uprawiające sport amatorsko, w przeciwieństwie do zawodowych sportowców, nie zawsze mają dostęp do fachowej wiedzy, profesjonalnych trenerów czy klubowej opieki medycznej. Stąd też w równym, jeśli nie w większym stopniu, są narażone na różnego rodzaju konsekwencje kontuzji i urazów sportowych.

Oczywiście ich rodzaj i specyfika zależą od wielu czynników. Można jednak wyróżnić pewne grupy kontuzji (przedstawionych obok), które najczęściej przytrafiają się sportowcom-amatorom.

Do podstawowych objawów kontuzji, z jakimi powinieneś udać się do lekarza, należą:

  • ból występujący przy ruchu i nasilający się po wysiłku,
  • ból przy palpacji, czyli dotykaniu i uciskaniu danej okolicy,
  • ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej,
  • obrzęk.

W związku z tym, że występują one również przy innych jednostkach chorobowych, niezwykle istotny jest prawidłowy wywiad lekarski oraz badanie wykonane przez doświadczonego ortopedę, w tym USG, zdjęcie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

Stłuczenia

To jedne z najczęściej spotykanych kontuzji w sporcie amatorskim. Stłuczenia to uszkodzenia ciała wskutek tępego urazu, bez przerwania ciągłości skóry. W miejscu stłuczenia obserwuje się zasinienie, obrzęk oraz bolesność, szczególnie przy ruchach. W ciągu kilku dni zasinienie zmienia swoją barwę z niebieskofioletowej na rdzawą i żółtozieloną. Czasami silne stłuczenie może powodować bardzo duży dyskomfort i prowadzić do powstania krwiaków. Zawsze, gdy mamy wątpliwości co do rodzaju powstałej kontuzji, wskazana jest wizyta u lekarza. W lekkich stłuczeniach można doraźnie stosować zimne kompresy (np. przyłożenie worka z lodem), oraz powszechnie dostępne maści przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwzakrzepowe. W przypadku uszkodzenia tkanek miękkich zastosowanie znajdują również okłady z octu oraz opatrunki chłodzące z żelem. W aptekach dostępne są bandaże, które jednocześnie chłodzą i usztywniają. W wielu przypadkach (kciuk, nadgarstek, stopa, staw skokowy) wskazane jest unieruchomienie przy użyciu opaski elastycznej. Przy użyciu opaski elastycznej należy pamiętać, by poziom zacisku nie ograniczał miejscowego krążenia krwi. W razie długiego utrzymywania się dolegliwości po stłuczeniu wskazana jest konsultacja medyczna.

Kontuzje stawu kolanowego

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych elementów biomechanicznych w organizmie człowieka. Zbudowany jest m.in. z kłykci kości udowej i piszczelowej oraz z rzepki. Jest także jednym z najbardziej obciążanych stawów – zwłaszcza przy uprawianiu sportu. Do najczęstszych urazów stawu kolanowego należą: – uszkodzenia więzadeł stawu, – uszkodzenia łąkotek, – uszkodzenia chrząstki stawowej. Kontuzje kolana są najczęściej wynikiem ruchów skrętnych. Najczęstszym typem urazu jest uderzenie kolana od strony zewnętrznej. Uszkodzeniu ulega głównie więzadło poboczne przyśrodkowe, czasem przy dużej sile urazu łąkotka przyśrodkowa oraz więzadła krzyżowe. Uderzenie stawu od strony wewnętrznej powoduje zerwanie więzadła pobocznego, oraz uszkodzenie więzadeł krzyżowych. Bardzo częsty jest także uraz skrętny bez kontaktu (narciarze, snowboardziści). Uszkodzeniu wtedy ulegają więzadła – najczęściej krzyżowe przednie oraz łąkotki – najczęściej przyśrodkowa. Większość tego typu urazów cechuje bardzo wysoka bolesność, nasilająca się przy próbie wykonania ruchu. Do tego dochodzi także silny obrzęk, słyszalne „trzaski w kolanie” czy niestabilność ruchowa. W diagnostyce urazów stawu kolanowego wykorzystuje się (oczywiście w zależności od potrzeb) m.in.: badanie RTG, USG stawu, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, szczegółowe testy ruchowe. Bardzo często kontuzje stawu kolanowego kończą się jego unieruchomieniem w początkowym okresie oraz stopniową aktywizacją stawu w procesie rehabilitacyjnym. Czasem potrzebna jest także pomoc bardziej inwazyjna, w postaci rekonstrukcji operacyjnej powstałych uszkodzeń.

Skręcenia i zwichnięcia stawów

Do tego typu urazu dochodzi wtedy, gdy przekroczymy zakres fizjologicznego ruchu w obrębie danego stawu. Zaczynamy odczuwać ból nasilający się przy próbie ruchu, możemy mieć podwyższoną temperaturę ciała w okolicy miejsca urazu, możemy także odczuwać niestabilność stawu. Często przy skręceniu stawu pojawia się także obrzęk, któremu może towarzyszyć widoczny krwiak. Następstwem skręcenia może być uszkodzenie: – więzadeł stawów, które w zamyśle mają chronić je przed nieprawidłowymi ruchami, – torebki stawowej, – przyczepów ścięgien. W skrajnych przypadkach może dojść także do uszkodzeń fragmentów kostnych. W zależności od stopnia doznanego urazu postępowanie medyczne może być różne. W lżejszych przypadkach zalecane jest unieruchomienie stawu na kilka dni oraz rehabilitacja, a w ciężkich przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności wykonania badań obrazowych (RTG, USG czy rezonans), które pozwolą na podjęcie decyzji, czy kontuzja kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Z kolei ze zwichnięciami mamy do czynienia wtedy, gdy na skutek działania dużych sił przekroczymy zakres ruchu możliwy w danym stawie i doprowadzimy w ten sposób do zmiany położenia kości tworzących staw względem siebie. Zwichnięciu, podobnie jak i skręceniu, towarzyszy ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości. Jeśli uraz nie jest duży, możemy mówić o podwichnięciu. W jego leczeniu wykorzystuje się żele i aerozole przeciwbólowe. Z kolei przy klasycznym zwichnięciu konieczna jest wizyta u lekarza, który „nastawi” staw.

Złamania

Często w amatorskim sporcie zdarzają się także złamania. Częstotliwość występowania tego rodzaju kontuzji wzrasta wraz ze stopniem ryzyka, które występuje w niektórych dyscyplinach sportowych. Objawy złamania obarczone są wysokim czynnikiem bólu – nagłego i przeszywającego. Zdarza się także, że złamanie widoczne jest poprzez powłoki ciała jako wyraźne odkształcenie zarysu kości. W sytuacji, gdy dojdzie do złamania otwartego, z powstałej rany może wystawać kość. Każde złamanie bez wątpienia wymaga szybkiej interwencji medycznej. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie złamanej kości i unieruchomienie jej w dwóch sąsiadujących z nią stawach.
Aktualny grafik godzin przyjęć wszystkich lekarzy, z informacją o tym w jakich dniach i jakich godzinach przyjmują poszczególni specjaliści dostępny jest na stronie Szpitala św. Łukasza.

ZMY RÓWNIEŻ KOCHAMY SPORT

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Godziny pracy rejestracji Poniedziałek-Piątek   07:00-19:00

Facebook

YouTube