SPORT AMATORSKI

Leczenie kontuzji i urazów sportowych

Poradnia zajmuje się specjalistyczną diagnostyką i leczeniem sportowców na każdym poziomie zaawansowania. Szpital posiada nowoczesne i szerokie zaplecze diagnostyczne, włącznie z Wysokopolowym Rezonansem Magnetycznym (3.0T). W Centrum pracuje zespół kilkunastu lekarzy ortopedów i traumatologów, specjalizujących się w leczeniu pełnego zakresu kontuzji sportowych, oraz funkcjonuje Oddział Szpitalny z blokiem operacyjnym, gdzie przeprowadzane są konieczne zabiegi chirurgiczne najczęściej metodami małoinwazyjnymi.

Jeżeli SPORT jest dla Ciebie ważną częścią życia, a kontuzja, uraz czy inny problem ortopedyczny nie pozwala Ci się w pełni tym cieszyć – sprawdź ofertę Centrum Ortopedii Sportowej.

Szpital św. Łukasza w Bielsku-Białej oferuje:

 • check
  Konsultacje w zakresie profilaktyki urazów sportowych
 • check
  Kompleksowe badania diagnostyczne
 • check
  Konsultacje medyczne lekarzy specjalistów ortopedii i traumatologii
 • check
  Małoinwazyjne leczenie operacyjne
 • check
  Pełną opiekę pooperacyjną
 • check
  Efektywny system rehabilitacji dopasowany do rodzaju kontuzji

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ
CENTRUM ORTOPEDII SPORTOWEJ

URAZY SPORTOWE

Typowe urazy i uszkodzenia w sporcie, zarówno zawodowym, jak i amatorskim, można podzielić na dwie główne grupy. „Urazy ostre” – dochodzi do zadziałania znacznych sił, często skutkują widoczną kontuzją. Dochodzi wtedy do stłuczeń, zwichnięć, skręceń, zdarzają się także złamania.

Drugą grupą są „urazy zmęczeniowe” czyli tzw. mikrourazy powstające na skutek nadmiernej eksploatacji tkanek. Mikrourazy są spowodowane przez cyklicznie powtarzające się przeciążenia, co w rezultacie prowadzi do stanu zapalnego przeciążonych obszarów organizmu. Powtarzające się w wyniku nadwyrężeń zapalenia, prowadzą do zmian zwyrodnieniowych i różnych objawów, które tym zmianom towarzyszą.

ORTOPEDIA SPORTOWA

Obszary działania ortopedy sportowego:

 • wszelkie urazy i kontuzje sportowe,
 • zwichnięcia i złamania kończyn,
 • pęknięcia i stłuczenia kości,
 • ograniczona ruchomość kończyn,
 • uszkodzenia mechaniczne kończyn,
 • deformacje kostne u sportowców,
 • zapalenia ścięgien i elementów stawów (np. łokieć tenisisty)
 • obrzęki w obrębie stawów.

Najczęstsze urazy i kontuzje w amatorskim sporcie

Osoby uprawiające sport amatorsko, w przeciwieństwie do zawodowych sportowców, nie zawsze mają dostęp do fachowej wiedzy, profesjonalnych trenerów czy klubowej opieki medycznej. Stąd też w równym, jeśli nie w większym stopniu, są narażone na różnego rodzaju konsekwencje kontuzji i urazów sportowych.

Oczywiście ich rodzaj i specyfika zależą od wielu czynników, można jednak wyróżnić pewne grupy kontuzji (przedstawionych obok), które najczęściej przytrafiają się sportowcom-amatorom.

Do podstawowych objawów kontuzji, z jakimi powinieneś udać się do lekarza, należą:

 • ból występujący przy ruchu i nasilający się po wysiłku,
 • ból przy palpacji, czyli dotykaniu i uciskaniu danej okolicy,
 • ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej,
 • obrzęk.

W związku z tym, że występują one również przy innych jednostkach chorobowych, niezwykle istotny jest prawidłowy wywiad lekarski oraz badanie wykonane przez doświadczonego ortopedę, w tym USG, zdjęcie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

 • +-

  Stłuczenia

  To jedne z najczęściej spotykanych kontuzji w amatorskim sporcie. Stłuczenia to uszkodzenia ciała wskutek tępego urazu, bez przerwania ciągłości skóry. W miejscu stłuczenia obserwuje się zasinienie, obrzęk oraz bolesność, szczególnie przy ruchach. W ciągu kilku dni zasinienie zmienia swoją barwę z niebieskofioletowej na rdzawą i żółtozieloną.

  Czasami silne stłuczenie może powodować bardzo duży dyskomfort i prowadzić do powstania krwiaków. Zawsze, gdy mamy wątpliwości co do rodzaju powstałej kontuzji, wskazana jest wizyta u lekarza.

  W lekkich stłuczeniach można doraźnie stosować zimne kompresy (np. przyłożenie worka z lodem), oraz powszechnie dostępne maści przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwzakrzepowe. W przypadku uszkodzenia tkanek miękkich zastosowanie znajdują również okłady z octu oraz opatrunki chłodzące z żelem. W aptekach dostępne sa bandaże, które jednocześnie chłodzą i usztywniają.

  W wielu przypadkach (kciuk, nadgarstek, stopa, staw skokowy) wskazane jest unieruchomienie przy użyciu opaski elastycznej. Przy użyciu opaski elastycznej należy pamiętać aby poziom zacisku nie ograniczał miejscowego krążenia krwi. W razie długiego utrzymywania się dolegliwości po stłuczeniu wskazane jest konsultacja medyczna.

 • +-

  Kontuzje stawu kolanowego

  Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych elementów biomechanicznych w organizmie człowieka. Zbudowany jest m.in. z kłykci kości udowej i piszczelowej oraz z rzepki. Jest także jednym z najbardziej obciążanych stawów – zwłaszcza przy uprawianiu sportu.

  Do najczęstszych urazów stawu kolanowego należą:

  – uszkodzenia więzadeł stawu,
  – uszkodzenia łąkotek,
  – uszkodzenia chrząstki stawowej.

  Kontuzje kolana są najczęściej wynikiem ruchów skrętnych. Najczęstszym typem urazu jest uderzenie kolana od strony zewnętrznej. Uszkodzeniu ulega głównie więzadło poboczne przyśrodkowe, czasem przy dużej sile urazu łąkotka przyśrodkowa oraz więzadła krzyżowe. Uderzenie stawu od strony wewnętrznej powoduje zerwanie więzadła pobocznego, oraz uszkodzenie więzadeł krzyżowych. Bardzo częsty jest także uraz skrętny bez kontaktu (narciarze, snowboardziści). Uszkodzeniu wtedy ulegają więzadła – najczęściej krzyżowe przednie oraz łąkotki – najczęściej przyśrodkowa.

  Większość tego typu urazów cechuje bardzo wysoka bolesność, nasilająca się przy próbie wykonania ruchu. Do tego dochodzi także silny obrzęk, słyszalne „trzaski w kolanie” czy niestabilność ruchowa.

  W diagnostyce urazów stawu kolanowego wykorzystuje się (oczywiście w zależności od potrzeb) m.in.: badanie RTG, USG stawu, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, szczegółowe testy ruchowe.

  Bardzo często kontuzje stawu kolanowego kończą się jego unieruchomieniem w początkowym okresie oraz stopniową aktywizacją stawu w procesie rehabilitacyjnym. Czasem potrzebna jest także pomoc bardziej inwazyjna, w postaci rekonstrukcji operacyjnej powstałych uszkodzeń.

 • +-

  Skręcenia i zwichnięcia stawów

  Do tego typu urazu dochodzi wtedy, gdy przekroczymy zakres fizjologicznego ruchu w obrębie danego stawu. Zaczynamy odczuwać ból nasilający się przy próbie ruchu, możemy mieć podwyższoną temperaturę ciała w okolicy miejsca urazu, możemy także odczuwać niestabilność stawu. Często przy skręceniu stawu pojawia się także obrzęk, któremu może towarzyszyć widoczny krwiak.

  Następstwem skręcenia może być uszkodzenie:

  – więzadeł stawów, które w zamyśle mają chronić je przed nieprawidłowymi ruchami,
  – torebki stawowej,
  – przyczepów ścięgien.

  W skrajnych przypadkach może dojść także do uszkodzeń fragmentów kostnych.

  W zależności od stopnia doznanego urazu postępowanie medyczne może być różne. W lżejszych przypadkach zalecane jest unieruchomienie stawu na kilka dni oraz rehabilitacja, a w ciężkich przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności wykonania badań obrazowych (RTG, USG czy rezonans), które pozwolą na podjęcie decyzji, czy kontuzja kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.

  Z kolei ze zwichnięciami mamy do czynienia wtedy, gdy na skutek działania dużych sił przekroczymy zakres ruchu możliwy w danym stawie i doprowadzimy w ten sposób do zmiany położenia kości tworzących staw względem siebie.

  Zwichnięciu, podobnie jak i skręceniu, towarzyszy ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości. Jeśli uraz nie jest duży, możemy mówić o podwichnięciu. W jego leczeniu wykorzystuje się żele i aerozole przeciwbólowe. Z kolei przy klasycznym zwichnięciu konieczna jest wizyta u lekarza, który „nastawi” staw.

 • +-

  Złamania

  Często w amatorskim sporcie zdarzają się także złamania. Częstotliwość występowania tego rodzaju kontuzji wzrasta wraz ze stopniem ryzyka, które występuje w niektórych dyscyplinach sportowych.

  Objawy złamania obarczone są wysokim czynnikiem bólu – nagłego i przeszywającego. Zdarza się także, że złamanie widoczne jest poprzez powłoki ciała jako wyraźne odkształcenie zarysu kości. W sytuacji, gdy dojdzie do złamania otwartego, z powstałej rany może wystawać kość.

  Każde złamanie bez wątpienia wymaga szybkiej interwencji medycznej. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie złamanej kości i unieruchomienie jej w dwóch sąsiadujących z nią stawach.

ZOBACZ MATERIAŁY WIDEO
NA TEMAT ORTOPEDII SPORTOWEJ

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Godziny pracy rejestracji
Poniedziałek-Piątek   07:00-19:00